בחזרה לעמוד בלוגים ראשי

על חימר, עבר ועתיד

כלים מחימר השתמרו באופן מדהים במשך אלפי שנים. אבות אבותינו למדו לשרוף ולשמר את עבודות הקרמיקה שלהם אך מה שהם לא ידעו הוא שבעצם השריפה הם שימרו גם סודות עבורנו, סודות שיכולים לעזור לאנושות כולה.

לאחרונה הרבה אנשים מדברים על 2012, קמו אתרים שלמים בנושא ויש אפילו סרט קולנוע גרנדיוזי. רוב אלו שמדברים, עוסקים בתאוריות ונבואות מנבואות שונות לגבי סוף העולם.

חלק מהנבואות מדברות על חייזרים שאמורים לחזור לכדור הארץ, הפלנטה "שלהם" מגיעה לכיוון שלנו (שוב אחרי אלפי שנים) מאחורי השמש ולכן לא ניתן לראותה אך מרגישים את ההשפעות של הגוף השמיימי על השמש ובעקבותיה עלינו (רעידות אדמה, צונאמי וכדומה). אחת מההסתעפויות של נבואה זו אומרת כי "הם" לא חייזרים, הם בני אדם שנאלצו לעזוב את הפלנטה שלהם ובמקרה הם היו באיזור ושלחו רכבי הצלה עמוסים לכדור שלנו. ב 2012 יהיה איחוד משפחות בין-פלנטרי. התאוריה קוראת לפלנטה שלהם - ניבירו והוא לפעמים מתואר כפלנטה X.

זו עדיין כתבה על חימר וקרמיקה.

זה לא סתם שמדברים על 2012, משהו כן עומד לקרות על פי המדענים, משהו שקורה כל 11 שנים בערך, השמש מקבלת מחזור ונכנסת למצב רוח נוראי בו היא פולטת כמויות אדירות של אנרגייה בהתפרצויות עצומות. תופעה זו נקראית CME - CORONAL MASS EJECTION והיא היא זו שגורמת לאורות הזוהר הצפוני - אורורה בוריאליס והדרומי - אורורה אוסטראליס להראות באופן בהיר כל כך פעם ב 11 שנים. האורות הצבעוניים האלו הם בעצם חלקיקי קרינה (רוח סולארית) מהתפרצויות השמש שפוגעים במעטה שעוטף אותנו ומגן עלינו - השדה המגנטי של כדור הארץ. הסיבה העיקרית שרואים את האורות האלו רק מאיזורים שקרובים לקטבים היא האופן שבו מקיף השדה המגנטי את הכדור וגורם לחלקיקים להתנקז לשם.

המדענים טוענים שעל פי התצפיות שלהם ונתונים משנים אחורה, הולכת להיות התפרצות שמש חזקה (על פי זה שהשמש "מאחרת" בהתפרצות ובגלל הגודל של כתמי השמש) שעלולה לגרום לקטסטרופה בקנה מידה עולמי, מבחינת בני האדם בכל אופן. בפעם האחרונה שהיתה התפרצות כזו, אנחנו בני האדם לא היינו כל כך תלויים ו"מפותחים" - סה"כ לפני איזה 12 שנה, היו מעט לווינים, השימוש ב GPS לא היה כל כך נרחב, היו מעט טלפונים סלולרים, אינטרנט צולע וגלובליות מסחרית ותרבותית בתחילת דרכה. בפעם האחרונה התפוצצו שנאיי חשמל, תחנות ממסר קרסו, תחנות כח שותקו, ערים שלמות לאורך החוף המזרחי של אר"הב נותרו בעלטה מוחלטת. הפעם זה יהיה שונה.

הפעם זה יהיה שונה כי על פי אותם מדענים, השדה המגנטי של כדור הארץ שהזכרנו בפסקה הקודמת מתנהג מוזר ונתונים שונים שאוספים לגביו במרוצת השנים מראים כי עוצמתו של השדה פוחתת בצורה חדה שלא נצפתה בעבר. הטענה העיקרית היא שברור לכולם שהשדה לא יגווע כל עוד הברזל המותך שמהווה את הליבה של כדור הארץ ממשיך להסתובב אבל הוא (השדה) יכול ל"שנות כיוון" באירוע שנקרא היפוך קטבים מלא (מזכיר לי מושג רפואי בתחום מחלות וקוצבי לב). התפרצות מסיבית של אנרגיה מהשמש יכולה להיות הטריגר שיגרום לזה לקרות שוב בקרוב. ההשפעות של היפוך קטבים מלא אינן ברורות לחלוטין ויש כאלה שסוברים שארוע כזה מביא אחריו תקופת קרח, קרינה חזקה ועוד כל טוב.

זו עדיין כתבה על חימר וקרמיקה.

מכיוון שלא הרבה ידוע על התהליך, סיבותיו, תוצאותיו והשלכותיו על הדורות הבאים, ממשיכים לחקור והולכים בנעלי ארכיאו(גיאו)לוג אחורה בזמן. ידוע לכולם שהמחט של המגנט מראה צפון. המחט מראה צפון (ודרום) מהסיבה הפשוטה שהחומר המרכיב אותה (מגנטיט) נמשך ע"י השדה המגנטי של כדור הארץ. אטומי המגנטיט "מסתדרים" לכיוון צפון השדה באותה תקופה בזמן בה הם התקררו - (לא לצפון הגיאוגרפי שהיא נקודה קבועה בקוטב אלא לצפון המגנטי שזז קלות כל הזמן). רצו לבדוק שני דברים - 1 - לאיזה כיוון היו מסודרים האטומים בזמנים עברו (ועל ידי כך להסיק האם כבר עברנו אירוע של היפוך קטבים בעבר) ו 2 - את עוצמת השדה בעבר. את התשובות באופן מפתיע קיבלו מפסלי חימר עתיקים מתקופות שונות. אחד המינרלים בחרס עצמו (זה שקונים בשקיות של 10 קילו לעבודות קרמיקה) הוא מגנטיט (תחמוצת ברזל) שקיים בחרס במידה מועטת מאד. כבכל סוג של מתכת, בזמן התכה, האטומים נפרדים ואין להם שום סדר ברור אך עם הקירור וההתמצקות של הנוזל המותך, האטומים שלו "מסתדרים" לכיוון הצפון המגנטי ולוכדים תמונה קיימת של כיוון ועוצמת השדה.

בחרס חי שלא עבר שריפה, האטומים במגנטיט אינם "מסודרים" אך מכיוון שמצאו פסלים וכלי חרס שרופים שבהם המגנטיט כן הותך - האטומים שלו הסתדרו מחדש. בכלי החרס השרופים מתקופות שונות בהיסטוריה של הכדור נתגלה כי עוצמת השדה המגנטי היתה גדולה בעבר והיא פחתה במעל 10% בפרק זמן קצר יחסית וגם שאטומי המגנטיט הראו לא פעם ולא פעמים שינויי כיוון - מצאו שכל כמה מאות אלפי שנים מתרחש היפוך קטבים.

מה הסיכוי שהאחת למאות אלפי שנים יקרה ב 2012 ? שאלה טובה. נצטרך לחכות ולראות. אני מוכן, זה אירוע של פעם בחיים.... :)

נו ? זה היה על קרמיקה או לא ??

החייזר אלף.