חזרה לכל המדורים

ריצוף קרמיקה על טיט

ריצוף על טיט במילוי חול

יום הריצוף, השטח מוכן לעבודה. הרצף הגיע עם שני הבנים. מי הבעל הבית הוא שואל ? הוא - הקבלן מצביע עלי. איפה הפועל שהבטחת שיהיה כאן ? שוב - הקבלן מצביע עלי. אני מקבל מבט מוזר אבל שניה אחרי זה - יאללה לעבודה. מאותו רגע התחילה לפעול איזה מכונה משומנת ומתוזמנת שכמותה ראיתי רק במחשבים - כמו תוכנה. פורקים ציוד מהאוטו - אמבטיה לערבוב של הטיט והצמנט, מעדרים, כפות, פלס ופטיש גומי, מכונת חיתוך קרמיקה ועוד כמה שבטח אזכיר אח"כ.

הורדת חוט מפלס מקו הדלת כרפרנס

המשרד נמצא בקומת הרחוב וקיימת דלת שנפתחת פנימה, היה לי מאוד חשוב לראות ריצוף ישר לכל האורך מהכניסה. האבא סוחב דבר אחד ביד, חוט סימון לבן פשוט, מרגע שהחוט הונח ונקבע קו הריצוף המכונה התחילה לעבוד. אחד הבנים אחראי על הכנת פיילה של טיט+צמנט והבאתו בדליים פנימה, האבא והבן הבכור מרצפים.

אמבטיה לערבוב מלט באלה טיט יבש

קודם מגביהים ומפלסים את החול, בשלב השני מניחים את הטיט בשכבת אחידה כך שיכסה את מלוא השטח של הקרמיקה. בארבע הפאות של ריבוע הטיט יוצרים הגבהה קטנה מכיוון שלאחר הנחת הקרמיקה ולחיצתה, הטיט בורח קצת מהצדדים, אם לא יהיו הגבהות כאלה, ייווצרו חללים ריקים מתחת לקרמיקה ולפעמים אפילו נפילה של כפית או חפץ קל יחסית, עלולים לגרום לסדיקה. שימו לב לשכבת הטיט האחידה למטה ולקרמיקה שנמצאת בדיוק בקו הסימון.

ריצוף על טיט - קו סימון

הרצפים מקפידים על עבודה מדויקת בעזרת פילוס לשני הכיוונים של הקרמיקה, כמובן שמשתמשים בספייסרים (ביקשתי 3 מ"מ). העבודה של הרצפים נקייה, כמעט סטרילית, כאילו זה טבוע בהם כחלק מתבנית העבודה, מנקים כל מרצפת משאריות תוך כדי העבודה, אחרי כל ריבוע כזה של ריצוף מנקים את המישקים (פוגות) קלות בעזרת מטאטא כדי שיהיה יותר קל אח"כ לעשות רובה (הרובה לא תתפס אם יש שאריות לכלוך). תענוג.

ריצוף קרמיקה על טיט

הופתעתי דווקא בחלק שחשבתי שיהיה הכי בעייתי, נו אתם יודעים, איפה שרצפים בד"כ מסתבכים, לרצף מסביב לאסלה, מסביב לפינות, ריצופי דיאגונל. הנסיון והעבודה רבת השנים ביחד הוכיחו את עצמם, הבן הבכור עם מכונת חיתוך קרמיקה מקצועית בפנים ואם צריך לחתוך משהו מיוחד - הבן השני בחוץ עם דיסק, מקבל אריח עם סימון עפרון פשוט על הקרמיקה והחיתוך מושלם, הוא לא צריך לשאול, לחתוך מימין לקו שסימנת או משמאל ? וכל מיני שאלות כאלה. בכלל, לא שמעתי אותם מדברים כמעט תוך כדי עבודה, הם קוראים אחד את השני במבט.

מכונה מקצועית לחיתוך קרמיקה

הריצוף הושלם והתוצאה טובה מאוד. הפאנלים יודבקו רק לאחר חיפוי הגבס והרובה בסוף העבודה כדי שלא תתלכלך מכל הטיילת.