חזרה לכל המדורים

עשה ואל תעשה בעבודות גבס

בנייה עם גבס

אמנם בנייה עם גבס נחשבת בנייה קלה ולבנות מדף מגבס נראה פשוט לכאורה אבל עדיין צריך לשמור על הכללים. כשתולים מדף "רגיל" על קיר מקבעים אותו בד"כ בעזרת זוויות המחוברות לקיר בצד אחד ותומכות במדף (לפעמים גם מוברגות אליו) מלמטה, מה שנותן לנו שתי נקודות אחיזה (והתנגדות לכוחות). כשבונים מדף מגבס צריך איכשהו "לייצר" את הזוויות האלה מכיוון שחייבים תמיכה כלשהי מלמטה. בדוגמא של ה"לא נכון" למעלה, מדף הגבס מחובר לקיר עם מסלול וזו נקודת התמיכה היחידה למדף. אני מעריך שמדף כזה יחזיק את עצמו יפה מאוד ללא סכנה ואולי גם את אוסף הפחיות הריקות שלך אבל לא יותר מזה.

כמה קילוגרמים בודדים ותתחיל התלישה, בהתחלה יראה סדק לאורך החיבור, לאט לאט, ברגי הפח שמחברים את הקונסטרוקציה עצמה ומרכיבים את המדף, יתחילו לקרוע את הפח ובסוף יתלשו. יש מאות רבות של דוגמאות של מדפי גבס שאפשר לבנות והשרטוט הקטן שציירתי כאן (בעכבר חופשי) זו רק דוגמא אחת כדי להמחיש את הצורך בתמיכה.

גם במחיצות גבס יש חוקים. בשונה מקיר מגבס שסוגר חדר ומקובע בארבע מקומות, למחיצת הפרדה בנויה מגבס יש רק שתי נקודות ולא בטוח שזה מספיק. אני לא יודע למה תשמש מחיצת ההפרדה שלכם אבל בדרך כלל זה אומר שמשני צידיה יש "פעילות", זזים, באים, הולכים, נוגעים, נתקעים וכולה. שתי נקודות האחיזה שבשרטוט למטה אינן מספיקות. אין כלום בצד הפתוח שמחזיק את המחיצה הזאת. אמנם אין כאן סכנה ממשית כמו במדף מלמעלה, שמשהו עלול ליפול לך על הראש אבל יש סכנת השענות (מי יודע שזה גבס?) ותלישה מהקיר. בכל מקרה, בבניה כזאת, המחיצה תהיה כמו נפנף של גריל ורצוי להוסיף לה עמוד תמיכה שיקנה לה גם חוזק מבני וגם יופי ויחודיות (לטעמי).

מחיצות גבס