חזרה לכל המדורים

עוגות חימר לקישוט

עוגות חימר לקישוט מקדש

כל קבוצת אנשים ומנהגיה. התושבים המקומיים בעיירה הקטנה טאבו שבעמק ספיטי חולקים את שטחם עם מקדש עתיק בין 1000 שנים העשוי כולו חול. פעם בשנה, כשבוע לפני יום ההולדת של הדלאי למה, נאספים תושבי הכפר ומתחילים בהכנות לקישוט המקדש.

תבנית פליז קטנה לעוגת חימר

כל בית ובית בעיירה חייב להכין מספר קישוטים כמספר שנותיו של הדלאי למה באותה השנה. לכל אב בית יש את תבניות הקישוט שלו וברוב המקרים מדובר על סט תבניות של שלושה גדלים - גדול,בינוני וקטן. לצערי העתיד לא ניבא לי אז ולא חשבתי לרכוש כמה, מי ידע שאהיה בעליה של גלרייה המציגה בן השאר עבודות חימר וקרמיקה, מוביילים, פעמונים ועוד. לפחות צילמתי :)

דחיסת חימר בתבנית פליז

מדובר כמובן בפעילות חברתית הנעשית משפחות משפחות סביב שולחן שבמרכזו פיילה גדולה של חימר ובקבוק שמן זרעי חרדל, משמנים את תוך התבנית המקושטת כך שהשמן יגיע לכל פינה ופינה. לאחר הוצאת עודפי השמן, לוקחים גוש חימר שכבר עוצב ביד לצורת התבנית - בערך - ומתחילים לדחוס את החימר פנימה, אין צורך להפעיל יותר מידי כח מכיוון שהחימר ידבק אל התבנית למרות השמן. מוציאים את העוגות בזהירות על ידי הקשה על התבנית. אין צורך לשרוף את החימר, השמש, השמן שנותר והשנים ידאגו לכך.

היה כיף, גם אני הכנתי כמה.

וידאו קצר ממקדש החול בטאבו.