חזרה לכל המדורים

מים בששון ממזגני הישועה

מי מזגנים

התקנתי לבד את המזגן שבחרתי, פעולה שחסכה לי כ 500 ש"ח - לא מעט כסף בימינו. עדיין לא יצא לי להחביא את הצנרת והניקוז ואני בסה"כ צריך להבריג תעלת פלסטיק רחבה שבתוכה יישב כל הבלגן הזה, זה עניין של 2 דקות כי מדובר בקיר גבס וזה ממש קל אבל לצאת מהמזגן בימים אלה כדי לקנות את התעלה, זה כבר קשה. אז כרגע אני עדיין בשלב של לשים בקבוק של שני ליטר ומידי פעם לרוקן אותו לכיור. החלטתי לנצל זאת לניסוי קטן ולבדוק כמה ליטר מים פולט מזגן 1 כוח סוס ביום עבודה.

אני מניח שהכמויות של האדים המתעבים משתנות עם גודל המזגן (יותר צנרת להתעבות עליה?) ואולי גם נגזרת של הטמפרטורה בחדר מול הטמפרטורה ששמתי במזגן. על כל מקרה, התוצאות קצת הפתיעו אותי למרות שתמיד ידעתי שמדובר בהרבה מים. בפעולה רציפה של המזגן על 24-25 מעלות, משעה 10 בבוקר ועד 8 בערב, אספתי חמישה בקבוקים של שני ליטר והתעצבנתי.

מיכל אגירת מים על גג מבנה שרותים בבית ספר. המים משמשים לריקון אסלות ושטיפת השירותים.

התעצבנתי כי יש דברים שפעם "היינו" עושים בישראל כדרך קבע וכיום רק ה"ירוקים" או כאלה שקצת אכפת להם מעצמם עושים - אוגרים מים. האמת, זה לא פרקטי לאגור מים בבקבוקים, זה לא נוח לשנע את זה הלאה. אמנם בקבוקים לשתייה אני כן סוחב הביתה אבל לקחת את אלו רק כדי להשקות את העציצים נראה לי קצת הזוי. 10 ליטר ליום - 55 ליטר בשבוע, 220 ליטר בחודש, 1200 ליטר בשישה חודשים מיוני עד נובמבר בערך. 1200 ליטר מים משובחים שיכולים לשמש עבור עשרות דברים שונים הולכים לביוב. מזגן אחד קטן. תארו לעצמכם שזה רק מהיחידה הפנימית, יש גם ניקוז ביחידה החיצונית.

המזגן פולט מים מזוקקים, מים אלו התעבו מהאויר בגלל הפרשי טמפרטורות והם באיכות גבוהה מאוד. המים המזוקקים הם טהורים וראויים אפילו לשתייה אך מכיוון שהם עיבוי של אוויר ולא נביעה מהאדמה, הם חסרי כל מינרלים. שתייה של מים מזוקקים כדרך חיים יום יומית אינה מומלצת כלל ועלולה גם להיות מסוכנת, הגוף זקוק למינרלים, אבץ, סידן, מגנזיום וכל שאר הדברים שמופיעים על בקבוקי מים. מים מזוקקים הם חסרי טעם בגלל אותה סיבה - אין בהם מינרלים ודברים שמתו לפני מיליוני שנים. בכל מקרה, מים מזוקקים מעולים להשקייה של כל דבר שזקוק למים, באדמה המושקית יש מספיק חומרים מזינים. עד כמה שאני יודע, מי גשם הם מים מזוקקים והחקלאים מתים עליו.

חלמתי שאני חי בעולם דמיוני, אני פוליטיקאי. מחר, הצעת החוק שהגשתי, עומדת לקריאה ראשונה. הצעת החוק שלי אומרת כי תוקם רשת ניקוז ארצית בדומה ומקביל לרשת של מערכות הביוב והמים. כל בניין חדש שמוקם (מגורים, תעשייה, משרדים, מסחר) יהיה חייב להתחבר אליה ולהזרים לשם את כל מי הניקוז של כל מזגני הבניין. ממש לקראת היקיצה\סוף החלום עוד הספקתי לשמוע את עצמי צועק מעל הדוכן וגם את מי הגשמים !!! עדיין מעורפל מהשינה נגליתה לפני תמונה - סוג של נבואה, איזור הצ'ק פוסט, רגע אבל מה זה ? איפה הארובות ? לא ! לא יכול להיות ! מתקן קליטה וטיפול עירוני למי גשמים ומזגנים ? אין מצב, שוב שכחתי את הכדורים.

ניקוז גג ביניים בבניין

בנימה רצינית יותר, מה שהתחיל אצלי באמת את השגעת בנושא המים הוא הגאונות של זוג ששיפץ בית לאחרונה, הפשיטו אותו עד לעמודיו ועשו גמר מחדש - כחצי שנה פרויקט. בתכנון שלהם מול משרד האדריכל הם התעקשו לבנות בריכת אגירה תת קרקעית מתחת לאיזו פינה בגינה. כל מי הגשמים מתנקזים מהגגות דרך אותם המרזבים והגשמות שאנו מכירים אך לא נזרקים ובמקום זאת, הצנרת ממשיכה מתחת לגינה וישירות לבריכת האגירה. כל הצנרת של ניקוז המיזוג בבית מחוברת גם היא לצינור הראשי שמוביל את המים לבריכת האגירה. זו תוספת כספית שנדיר שמישהו יכול לעמוד בה והיא תחזיר את עצמה תוך שנים רבות אך עדיין השקעה כדאית למי שיש לו.