חזרה לכל המדורים

חזירות ועבדות בישראל

בתים בשכונה - אין קשר לכתבה

האם זו לא חזירות ?

לפני כמה ימים שמעתי את סיפורה של רחלי, אם חד הורית לשלושה ילדים קטנים שלא מוכנה לקבל נדבות מאף אחד  - ג'דאית כמו שאומרים. רחלי מצאה דירה של שלושה חדרים במושב קרוב לתל אביב, הילדים בפעוטון של המושב ורחלי מפתחת קריירה במקביל כדי לפרנס בכבוד את עצמה ואת ילדיה, לבד. רחלי משלמת על דירת שלושה חדרים במושב 5000 ש"ח ! הדירה היא מהדירות של פעם - תקופת העלייה - שרחלי השקיעה בה את הנשמה במשך השנים. הבעלים עצמו גר על אותה חלקת אדמה בוילה צמודת קרקע. השבוע רחלי נאלצה לקבל החלטה לפנות את דירתה כי היא פשוט לא יכולה לעמוד בדרישת הבעלים לשלם 6000 ש"ח במקום 5000. שאלתי את אחות של רחלי שסיפרה לי על מצבה, למה? למה הוא העלה את שכר הדירה ? ביקוש והיצע היתה התשובה. הגיע זמן חידוש החוזה, יש מישהו שמוכן לשלם יותר והוא "נתן" לה את האופציה לבחור....זכות ראשונים כי היא כבר גרה שם...

ממושב באיזור תל אביב לשכונת הדר בחיפה.

רוב השכונה מתפוררת, בתים ישנים שנבנו החל משנות ה 20 המאוחרות. פה ושם נראים סימני שיקום אבל רק היכן שמגיעים תושבים מהכרמל או תיירים. השבוע שמו שלט למכירה על דירה בבניין לידי והייתי קצת מופתע מכיוון שאני מכיר את המשפחה שגרה שם, סבא, אמא ושני ילדים קטנים, האבא מזמן לא בתמונה, טבע בים האלכוהול ששתה, הסבא שומר על הילדים והאמא כל היום בעבודה עד שמונה בערב. ערב אחד אחרי שסגרתי את הגלריה, נתקלתי באמא ושאלתי אותה לפשר הדברים. מסתבר שבעל הנכס מעוניין למכור למשקיע והוא מפנה אותן כי הן "לא משלמות מספיק" - במילים שלה. בעל הנכס יודע שקל יותר למכור דירה עם שכירות עוברת וככל שהשכירות גבוהה יותר הרי זה סיכוי גבוה יותר למכירה מהירה. תכלס הוא צודק אבל האם לפנות משפחה קשת יום כי היא לא משלמת מספיק ? כמה הדרישה על הנכס שאלתי ? 700,000 ש"ח !!! דירת שלושה חדרים של 85 מ"ר בשכונה הזויה, ברחוב הזוי שרובו שיכורים והוסטלים לשיקום ומה לא. 700,000 ש"ח, אנשים השתגעו, דירה שלא היתה שווה 250,000 ש"ח עד לפני שנתיים. זה לא טירוף ? האם זו לא חזירות ? אני לא יודע, מצד אחד זה לגיטימי, אם אפשר לקבל יותר, ההגיון אומר למה לא, זה הטבע שלנו, לרצות יותר. מצד שני, כדי להרוויח יותר משכר דירה של דייר אומר לפגוע - לפעמים - קריטית בדייר.

אם אנחנו בני האדם חזירים אז מה החזירים ?

לבעל נכס, אחרי שקנה דירה להשקעה (במידה וזה מהון פרטי או דרך משכנתא כלשהי) ומצא שוכר שיגור בה - אין שום הוצאות על הדירה, לא חשמל, לא ארנונה, כמעט כלום חוץ מטיפולים פעם בכמה שנים - דוד שהתקלקל למשל. לדירה אין שום עלויות אחזקה מבחינת בעל הנכס רק הכנסות ותשואה. כמובן שאם זאת דירה שנקנתה עם הלוואה, הרצון הוא להחזיר את הלוואה כמה שיותר מהר כדי להתחיל להרוויח אבל ! אחרי שנקבע מחיר לשכירות וחושבה התשואה לשנים קדימה, מה ההצדקה להעלות את המחיר בכאלה קפיצות מטורפות אם אין הוצאות שגדלות משנה לשנה על הדירה - האם זו לא חזירות ובגלל ש"שם" כבר משכירים (או מוכרים) ביותר ? האם זה לא רק בגלל שאפשר ? מה התרומה של האינטרנט לכל זה ? האם זה מה שגרם לכל הבלגן ? הצפייה במראה החברתית ימינה ושמאלה ?

האם בכלל אני מגדיר את זה נכון - חזירות ? לא יודע אבל כמו חצי מדינה אני משקיע בזה מחשבה, העיניים נפתחות לאט לאט למציאות של בועת חזירות כספית ועבדות שאין יציאה ממנה, ככה זה לא ימשך, אני לא מוכן להיות חזיר, אני לא רוצה להיות עבד. נראה שכדי לחיות בישראל צריך ממש לבחור בין השניים - חזיר או עבד.

האזרח אלף