חזרה לכל המדורים

גנן גידל הדר בגן

גנן גידל הדר בגן

כמה טיפים בנושא עצי הדר, לאלו שעדיין לא יצאו החוצה לגינה אחרי החורף.

אם עלי ההדר שלכם, לא משנה אם זה לימון, אשכולית או תפוז, נראים כמו בתמונה למעלה,חולים, מקופלים ועם נימים לבנים, העץ שלכם חולה ונמצא תחת התקפה של עש המנהרות. טיפול 10,000 לעץ:

גיזום: עם מספרי גינה קפיציים יש לחתוך את כל הענפים היבשים כסנטימטר מתחת למקום המפגש עם החלק החי של הענף. אפשר להפטר מעלים אכולים וקרועים ובכלל לספר את העץ קצת. לא יותר מידי כדי שלא יכנס לטראומה (!)

אדמה: נקו את פני האדמה מעלים יבשים וחומר אורגני, יותר מידי רקבון ייצור אדמה חומצית. בעזרת מעדר או כף גינה (תלוי אם העץ בגינה או במיכל), עודרים את החלק העליון ומכניסים קצת אוויר אל האדמה, שוברים את הרגבים הקשים ומתחחים את האדמה. לא לעדור עמוק מידי כדי לא לפגוע בשורשים.

טיפול תרופתי: רק אחרי שסיפקנו את צרכיו הבסיסים של העץ אפשר להגיע לטיפול התרופתי. אם אתם לא בטוחים, אפשר לקחת כמה עלים חולים מהעץ ולהתיעץ במשתלה או עם גנן. הטיפול נגד עש המנהרות נקרא קונפידור או קונפידנס ומגיע בבקבוק שקוף עם מזרק מידה. החומר הזה פוגע במערכת העצבים של העש והוא מסוכן גם לחיות ואנשים, מצורפות כפפות ניילון - חובה להשתמש בהם. מכינים את התרופה (מים והחומר) לפי ההוראות שעל הבקבוק - לכל יצרן יש הוראות וכמויות שונות בגלל אחוזי חומר פעיל. בשליש האחרון של ההשקיה ( השלב הבא ) נותנים את התרופה לעץ בהשקייה איטית. לא לתת לכלב ללקק את המים, גם לא לחתול. אם יש פירות על העץ לפני הבשלה, אולי עדיף לדחות את הטיפול לתקופה אחרת.

השקייה: עצי הדר הם צרכני מים גדולים ובמיוחד עץ צעיר זקוק להשקיות סדירות מס פעמים בשבוע. הכמות בהתאם לגודל, יכול להיות 30 ליטר להשקייה ויכול להיות יותר. בררו עם הגנן שלכם או במשתלה אחרי שמדדתם את גובה העץ. עצים וצמחים אינם "שותים" מהגזע ולא רק שאין טעם להשקות קרוב אליו אלא זה רק מזיק לגזע עצמו ויוצר רקבון. השקו במעגלים סביב העץ ולפחות במרחק של חצי מטר עד מטר מהגזע. ככל שהעץ מבוגר יותר, שורשיו רחוקים מהגזע.

דשן: ניתן להוסיף דשן גרגרים בשיחרור איטי (פעם בשלושה חודשים) כדי לתת לעץ פוש קטן בעלייה. יש דשנים חדשים היום על בסיס צמחי ואצות ואולי כדאי להשתמש בהם על הכימיים.

סבלנות: אין צורך לשבת מהבוקר עד הערב ולראות מתי זה משפיע, גם אם הטיפול הצליח והעש מת, ייקח זמן לעץ להצמיח עלים חדשים, יפים ובריאים. תטפלו במשהו אחר בינתיים.

בהצלחה.