חזרה לכל המדורים

בתי עץ ואבן

רעפי בטון מסותתים

הימצ'ל פראדש, עמק קינור, הודו !

בתמונה העליונה, קישוט "צריח" - גג רעפים מיוחד מאוד, משולב עץ ואבן ואיך אפשר בלי פעמונים להתריע על רוחות רעות (באופן דו משמעי) שמתקרבות.

תסתכלו על הרעפים בצורת חרוט, אבן מקומית מסותתת עם אזמל ופטיש מתקופת התנך. גם זה הודו, חלק מהמקומות זה על גבול ימי הביניים, בכלי העבודה, באוכל ובעיקר במנהגים והתרבות.

כאן אפשר לראות את כל המבנה כולל צריח הגג המקושט מהתמונה למעלה - מה שיותר מעניין זה החלק השמאלי בו רואים את שיטת הבניה שמשלבת עץ ואבן ביחד.

בתי עץ ואבן בעולם

עוד תמונה של כמה בתים באותה השיטה, שכבת עץ ושכבת אבן. עץ אמנם מבודד טוב יותר (החורף קשה שם) אבל כל חלקה קרובה שיש משמשת לגידול עצי פרי ולכן עצים שמיועדים לבניה לא קיימים באזור.

עצי בניה מגיעים מרחוק וקשה לשנע אותם בגבהים האלה ובמצב הדרכים (דרכים, לא כבישים). מצד שני, אבן לבניה יש באתר ובכל מקום ללא צורך בשינוע אך האבן לא מבודדת טוב כמו העץ. מנסים לשלב, לחסוך ולבנות ממה שיש ואפשר.

אני אפילו לא יודע אם לקרוא לזה רביגה למרות שיש כאן שיטה ( ליופי ולחוזק מבני ). אין טיפה אחת של בטון או חומר מקשר כלשהו, האבנים יושבות אחת על השניה בדיוק שמדהים לפעמים.

כל הבתים בנויים בשילוב עץ ואבן

תעלת ניקוז מבטון

הימצ'ל נקראת גם ארץ התפוחים apple country בגלל המובן מאליו. בכל פינה שלא תפנו יש איזה מטע קטן או גדול, בכל חצר בית, לפעמים בתוך הבית ואם יש תעלה לניקוז מבטון שצריך לבנות אז משמרים את העץ ויוצקים עליו.

בקיצור כולם חקלאים ומגדלים משהו. כשמגיע זמן לנוח, אפשר ללכת עד הכפר אבל מקובל לבנות בתי מנוחה שקרובים לשדה - בית אבן קטן מתחת לעץ שמתאים אולי לשני אנשים מערביים, זה בגודל של אוהל זוגי גדול - אבל זה הודו ותאמינו שספרתי 10 אנשים לפחות.

העץ משמש כאן רק בתור אגדים ומרישים, הרעפים עצמם, אבנים מקומיות לא מסותתות אפילו. 

יש פרי שמאוד אהבתי שם שנקרא צ'ולי בשפה המקומית - משהו בין שסק למשמש - מטורף !

בית אבן עם רעפי אבן