חזרה לכל המדורים

בטיחות וסכנות בעבודות גבס

קונסטרוקציה לגבס

רוב אמצעי הבטיחות הם כל כך פשוטים שלפעמים אנחנו מזלזלים ביכולת שלהם לעזור לנו. כל האמצעים הפשוטים דורשים מאתנו ליישם אותם ולפעמים אלו פעולות שיכולות להתבצע עשרות פעמים ביום, לשים משקפיים, להוריד משקפיים, לשים כפפות ולהוריד, זה מעצבן אבל זה שווה ערך באיברים, עיניים, אצבעות, ריאות ועוד ועוד.

כפפות - הידיים שלכם מביאות לכם פרנסה, לא חבל עליהם ? כפפות בטיחות הן הדבר הראשון בכל עבודת שיפוץ. אני מסכים ויודע שזה לא ממש נוח לעבוד עם זה כל היום אבל זה חישוב פשוט של עבודה או שביתה. כשעובדים עם גבס, קל מאוד להפצע, מאחד הכלים או החומרים עצמם, סכין יפני בחיתוך הגבס, שפת הפח של מסלול או ניצב אחרי שגזרתם אותם עם מספרי הפח. הדבר הכי מעצבן בעבודה עם המסלול של הקונסטרוקציה לגבס הוא השפה שלה שאינה מלוטשת וכך מוצא את עצמו מי שעובד בלי כפפות, חוזר הביתה כמו פקידה עם עשרות חתכים קטנים מנייר (paper cuts ). אלה החתכים הכי מעצבנים שהכי קל למנוע, לקבלן הגבס לא לפקידה כי זה יהיה מצחיק אם היא תעבוד עם כפפות :)

משקפי מגן - כמה פעמים קורה במהלך העבודה שחותכים איזה שפיץ של קונסטרוקציה והחתיכה עפה מהלחץ שהמספריים מפעילות ? גם אם למדתם כבר לעבוד עם הכלים ולחתוך נגד כיוון הגוף, זה לא תמיד עובד או מציית לחוקי הפיזיקה, יש ריקושטים לפעמים. גם בזמן הברגת הקונסטרוקציה יש ריקושטים, לפעמים הבורג פשוט עף בתחילת ההברגה. שימו את משקפי המגן תלויים על הצוואר ותשתמשו בהם במשך יום העבודה.

נשמיות - הייתי עד לזוועות, מעשים מחרידים שלא ייעשו ! שיוף עבודות גבס במשרדים עם מלא חלוקות פנימיות, ככה נטורל עם בנדנה על האף. זה טמטום שאין דוגמתו לאדם שזה מקצועו ויום יום נחשף לנשימת הרעל הזה. הנשמיות הפשוטות, אלו עם פס המתכת שמיועד לקבל את צורת האף, נסתמות מהר מאוד וצריך שתהיה כמות מספקת להחליף במהלך יום העבודה. אל תהיה קמצן על החיים שלך, קנה את הרב פעמיות מפלסטיק לך וגם למלטשיך העובדים עמך, הן מספיק קומפקטיות כדי לא להציק.

ביגוד -  מזל טוב, חצי מהעבודה כבר גמורה והגיע שלב הכנסת הבידוד בין הקירות. החומר ממנו עשוי בידוד לקירות הגבס הוא חומר שטני. במידה ואתם חותכים את צמר הבידוד ללא כפפות, משקפי מגן ושרוולים מתוחים על הידיים, צפו ליום ולילה של גירודים וגירויים בעור, זה נדבק לזיעה ולא עוזב כל היום. אם אתם עובדים בלי נשמית ונושמים את האבק הדקיק שמשתחרר ככה על בסיס יום יומי או מס' פעמים בשבוע, דמכם בראשכם. אתם ילדים גדולים.

נעליים - נראה שכביכול אין איזו סכנה ממשית לרגליים כשבאים לפרויקט גבס אבל מספיק לחשוב על כך שיש ברגים על הרצפה (אלו שעפו בקידוח) ומצד שני יש פטישים ומברגות ודברים כבדים אחרים שיכולים ליפול לכם על הרגל. פלדיום אינה נעל עבודה ! נעל צבאית קלה מיחידה מובחרת, אינה נעל עבודה ! נעלי "מטפסי הרים" אינם נעלי עבודה. קנו נעל עם מגן קדמי ואחורי, משהו עם אמא ותקן. למדוד ולקנות בחנות ממשית אלא אם זה מוצר שכבר קניתם.

לסיכום:

בלי אצבעות אי אפשר להיות קבלן גבס.
בלי עיניים אי אפשר להיות קבלן בכלל.
בלי ריאות אי אפשר לנשום.
כשהעור מגרד לא ישנים בלילה.
בלי רגליים לא הולכים לשום מקום.