חזרה לכל המדורים

איך לכתוב מכתב המלצה לקבלן?

בניית בית על ידי קבלנים

לפני שאכתוב על עיקרי הדברים שאתם צריכים לדעת בבואכם לכתוב מכתב המלצה לקבלן, הייתי רוצה לפנות לקבלנים שאולי קוראים את זה, קבלן יקר, אם עדיין לא התחלת לאסוף או לבקש מכתבי המלצה, עדיין לא מאוחר. אתה תגלה מהר מאוד שאם עשית את עבודתך נאמנה וזה לא משנה באיזה תחום, נדיר שיגידו לך לא מוכנים לרשום. לא יקרה כלום אם תרים טלפון ללקוח האחרון שלך ותשאל אותו אם הכל בסדר, יש איזה בעיות וכולה וכולה. על הדרך עשית שני דברים, גם קיבלת מכתב המלצה וגם הזכרת ללקוח שלך שאתה שם, לא רק באופן חד פעמי. אני מאמין שכל קבלן צריך לנהל לעצמו רשימת לקוחות מעבר לפנקס החשבוניות שנשאר אצל רואה החשבון (או זרוק באוטו) וכן, להיות בקשר עם הלקוחות שלו.

לקוחות פרטיים, בוודאי אין לכם דף עם לוגו חברה או עסק אבל גם דף מחברת פשוט מספיק, זה לא האריזה אלא מה יש בתוכן. אני לא חושב שצריכה להיות תבנית מסוימת, זה לא קורות חיים אבל כן יש כללים שצריך לשמור עליהם, אל תפריזו בשבחו של הקבלן שלושה עמודים, זה מעייף את הצד שאמור לקרוא את זה וגם מוריד קצת מאמינות התוכן. יש לרשום קצת רקע כמו - הקבלן פלוני ביצע אצלנו עבודות שיפוצים ואינסטלציה הכולל בניית מקלחת וריצוף הסלון. רישמו את עיקר הדברים והצדדים שבלטו לטובה למשל - הקבלן ביצע את עבודתו על פי ההסכם או החוזה ועמד בלוחות הזמנים שקבענו. רישמו פרטים שחשוב לכל אחד לדעת כמו - הקבלן עבד בצורה מסודרת ונקייה, השאיר אחריו כמו שצריך. סיימו את מכתב ההמלצה שלכם בשם מלא וטלפון ואפילו הזמנה להתקשר. ראוי לציין שמכתב לא חתום בשם מלא וטלפון - לא נראה אמין גם אם הוא אכן אמיתי. ישראלים, אתם יודעים.

לקוחות עסקיים \ חברות או מוסדות, דף חברה הוא הכרח לרצינות העניין, כנ"ל גם חותמת החברה, חתימה ושם מלא, טלפונים ותפקידכם בארגון. אחד ההבדלים הבודדים מעבר לעובדה שצריך לכתוב את הדברים לאשורם, הוא הצורך בציון היקפי העבודה שבוצעה למשל - הקבלן פלוני ביצע אצלנו עבודות ציפוי אפוקסי למבנה תעשייה בהיקף של 17,500 מ"ר. לא נהוג לרשום היקף כספי.

בהצלחה.