חזרה לכל המדורים

איך להיות קבלן שיפוצים ?

בניה בחיפה

בשנים האחרונות נחשפתי לתחום של קבלנים, בעיקר קבלני שיפוצים אבל לא רק. השאלה שעולה שוב ושוב על ידי גולשים היא איך להיות קבלן או איך "נהיים" קבלן שיפוצים...עם החשיפה, התשובה התבהרה והתחלתי להבחין בדברים.

קבלנים שעובדים בידיים: אנשים מכל המגזרים שאלו חייהם כבר מהבית, הם דור שני או שלישי, גדלו בתוך גיגית להכנת מלט והצעצועים שלהם היו כלי עבודה אמיתיים. אנשים אלו צברו נסיון של 30 ו 40 שנה מלמטה, ממקום ששום בית ספר או קורס יכולים להשתוות אליו. בהרבה מקרים אותו קבלן (או קבלנית, יש גם כאלה), לא תמיד רהוט או מלומד, מה לעשות אלו היו הקלפים שלו וממש אין צורך בתואר ראשון או עברית צחה כדי להיות קבלן תותח עם ידי זהב.

קבלנים שעובדים עם הפה: אנשים מכל המגזרים בעלי כשרון ניהולי, כשרון בלתפעל אנשים ופרויקטים. לרוב, אנשים-קבלנים אלו הם בעלי הרבה תאוריה בראש אך ללא שום נסיון מעשי בידיים. שלא תבינו אותי לא נכון, אין בזה רע והמוצר המוגמר יכול להיות באותה רמה כמו במקרה הראשון. בחלק מהמקרים, קבלן מהסוג הזה, התחיל את דרכו מהסוג הראשון, גדל והתפתח והוא לא יכול להיות בשלושה פרויקטים במקביל, הוא מעסיק עובדים ומתפעל אותם ואת הפרויקטים.

איך להיות קבלן שיפוצים: אתם לא יכולים להתחיל מהסוף, זה לא סרט. זה לא מעשי לקפוץ לשלב העבודה מהפה מבלי לדעת כלום על הפרויקט, על סדרי העבודה, על החומרים, על הביצוע. אין לכם אפשרות לקום מחר ולעשות עבודה עבור לקוח - שיפוץ כללי לבית נניח. להיות קבלן זה לא ביום אחד או חודש. אם לא הייתם ברי מזל להיוולד למשפחת קבלנים תצטרכו לצבור את הנסיון איכשהו, להשתפשף, ללמוד את המונחים, זו שפה לכל דבר. העצה שלי היא שפשוט תלכו לעבוד אצל קבלן כמה שנים, למידת מקצוע לכל דבר. כמו בכל התחלה חדשה, זה קשה. אני יודע שתתחילו מלמטה, הריסות, פינוי פסולת, סחיבת חומרים, עבודות מונוטוניות כמו שפשוף קירות וכדומה. לאט לאט תקבלו עבודות אחרות ותצברו ידע.

אחרי שתבינו מי נגד מי ומה הסדר אולי תוכלו להתחיל לקחת עבודות לבד, מתחילים עם צביעת דירות ותיקונים, עוברים לעבודות גבס, קצת חיפויים ולאט לאט צוברים עוד ועוד נסיון, מכירים עוד אנשים בענף, חנויות, ספקים, מחירים, לומדים להגיש הצעות מחיר שיתנו לכם גם רווח ולא רק לקחת את העבודה כדי לעבוד.

לסיכום, להיות קבלן שיפוצים זה לא פשוט ואיך שלא תסתכלו, זה לימודים קשים ועבודה קשה.

שיהיה בהצלחה.