חזרה לכל המדורים

איך לבנות קיר גבס ?

חלק מהכלים הדרושים לבניית קירות גבס או מחיצות

הצד התאורטי זה נחמד וחשוב אבל אני מאמין שאין חכם כבעל נסיון. הלכתי ליום התלמדות אצל מומחה גבס כדי ללמוד איך בונים קיר גבס.

חלק מהחומרים והכלים הדרושים לבניית מחיצות גבס אליהם התוודעתי - בתמונה למעלה - פלס רגיל ופלס קטן חומרים לבניית מחיצות גבס - ניצבים ומסלולים, פלטות גבסמגנטי שנצמד, משור גבס מעוגל ושופין גבס עם ידית אחיזה, פטיש, סכיני חיתוך, מספרי פח, עפרונות לסימון, ברגי פח-פח - קודחים ורגילים.

בתמונה פה בצד - למחיצות עצמן נשתמש בפלטות גבס, ניצבים ומסלולים.

לבניית קיר גבס יש 4 שלבים פשוטים: תכנון, בניה, חיפוי, גמר.

התבקשנו להקטין שטח של חלון מרפסת ענקי על ידי בניית קיר גבס. מדדנו את השטח המבוקש וסימנו על לוח הגבס. במקרה הזה ומכיוון שמדובר בקיר שצידו האחד חיצוני - השתמשנו בפלטת גבס ירוק שעמידה ברטיבות ( הנייר שמצפה את פלטת הגבס מצופה בשעווה כלשהי ).

קונסטרוקציה -  כדי שהמחיצה תהיה יציבה ללא תנועות גליות או בטן - לקחנו בחשבון כל 40 ס"מ לשים ניצב. סימנו מראש על הפלטה את המקומות בהם נרצה למקם את הניצבים - בשלב מאוחר יותר לא נצטרך לערוך הברגות נסיון כדי לבדוק איפה הניצב.

בניית קיר גבס - תכנון ומדידה

ההבדל בין ניצב למסלול הוא שניצב לגבס משמש לתמיכה אנכית, הדפנות שלו עבות יותר ויש לו "שפתיים" שמקנות לו חוזק. מסלול הוא לשימוש אופקי על הרצפה או התקרות.קיר גבס עם קונסטרוקציה

חשוב מאוד - כאשר אתם מודדים את השטח הדרוש, תמדדו בכל צד מכיוון שיש הפרשי גובה. למשל בתמונה כאן משמאל - הגובה של החלק הימני שצמוד לקיר נמוך מהחלק השמאלי בכ 2 ס"מ. צריך לחתוך בגובה גם של פלטת הגבס וגם של הניצבים. החיבור בין התיקרה לקיר קצת מעוגל ולכן הפרשי הגובה.

את החיבורים לקיר עושים עם ברגי דפיקה, לאחר הסימון והקדיחה פשוט ממקמים את הניצב או המסלול, מכניסים את הבורג לחור וממש דפיקה קלה וזה בפנים - על הבורג מולבש דיבל שנפתח ונצמד לדפנות הקיר וימנע תזוזה.

רוחב החלק שרצינו לכסות במחיצת גבס היה 135 ס"מ ורוחב פלטת גבס רק 120 ס"מ - יצרנו חיבור עם חתיכה נוספת והכלל אומר שהיכן שיש חיבור חייב להיות ניצב - לכן יש שני ניצבים יחסית צמודים משמאל.

כמה מילים על ברגי הפח שמשמשים לחיבורים - חיבור פלטה לניצב או מסלול ניתן לעשות עם בורג פח לגבס עם ראש שפיץ וכאשר מחברים ניצב למסלול או פלטת גבס שמאחוריה ניצב בחיבור שלו למסלול - משתמשים בבורג פח עם ראש קודח כי עובי המתכת כפול. יש ברגים באורכים שונים - תלוי ברוחב הקונסטרוקציה שאתם בונים איתה ( 7 ס"מ , 10 ס"מ וכולה )

תעבדו עם פלס צמוד אליכם ותוודאו לפני כל חיבור שהניצב מיושר ביחס לאחרים וביחס לעצמו - הכי מעצבן זה קיר שרואים בו את חוסר הסימטריות.פלס נצמד לניצב גבס

ניתן לראות בתמונה כאן משמאל שעל הניצב יש שורות שורות של קווים מחוספסים, משתמשים בזה כדי לצייר קו דמיוני באשר היכן לחתוך את הניצב (או המסלול) במספרי הפח.

לאחר שסיימנו לבנות את הקונסטרוקציה התחלנו לעבוד על הגימור אבל בשלב הזה נגמרה הבטריה למצלמה ואין כרגע תמונה איך עובדים עם פינת טיח משתנה :(

פינת הטיח משמשת לגימור חלק ויפה של פינות הגבס בזויות משתנות - אין מדובר על חיבור בין פלטת גבס אחת לשניה ב 180 מעלות - לשם כך משתמשים ברשתות חיבור לגבס.

את החיבור בין הפלטות בצד החיצוני עשינו עם רשת גבס ומסטיק אקרילי גמיש. ההתנגדות לחדירת מים צריכה להיות בראש שלכם בכל שלבי הבניה (בלי קשר ספציפית לגבס).

בחלק הפנימי עבדנו עם שפכטל אמריקאי כדי להדביק את הרשתות בין הפלטות, כל הבית הוא כזה ועקביות זה חשוב בכל סוג עבודה.

פינת טיח משתנה לגבס

אצרף בקרוב תמונה של הקיר הגמור לאחר שליכט אקרילי בחלק החיצוני ( ליופי ואטימות למים ) וצביעה אומנותית בחלק הפנימי שיהיה יפה בעיניים.

מקווה למצוא את הזמן לצאת לעוד לימי התלמדות כאלה.

כתבה עם תמונות זה מסובך ? צפו בסרטון וידאו המדגים איך לבנות קירות גבס למקלחת ושירותים - שלב אחרי שלב.