חזרה לכל המדורים

איך לבנות מדף מגבס

פינת מטבחון לפני

הייתי זקוק למדף קטן מעל הכיור במטבחון עבור נס קפה, כוסות, סוכר ודברים קטנים אחרים. המשקל מסתכם בקילוגרמים בודדים.  כמו ילד קטן שרוצה לבד, אמרתי לקבלן השיפוצים, זוז, זה עלי. רק סיימנו לשפץ את המקום והחלטתי להשתמש במעט החומרים שנשארו מהשיפוץ (פחת חומרים). מבחינת קונסטרוקציה נשאר לי מסלול וחצי ומפלטות הגבס נשארה חצי פלטה של גבס ירוק (מקיר ההפרדה הקטן שבנינו).

במקרה שלי זה היה יחסית קל מכיוון שזה לא קיר ריק אלא פינת ארונית וכיור הצמודה לקיר מצד אחד ומחיצת גבס קטנה מפרידה בצד השני, כלומר יש איך לתפוס את מדף הגבס העתידי לאן שהוא, יש לי שלוש נקודות אחיזה לקונסטרוקציה שתרכיב את המדף. במקרה של קיר חלק באמצע הסלון יש רק נקודת אחיזה אחת (המסלול האחורי) ויש לחשוב על תמיכה מלמטה. מכיוון שפרקטית וויזואלית היה לי טוב למקם את המדף בדיוק היכן שנגמרת הקרמיקה, זה נתן יתרון נוסף שלמסלול (הקונסטרוקציה) עצמו יש מספר נקודות תמיכה - אופקית לתוך הקיר עם ברגים ואנכית ע"י תמיכה חלקית של הקרמיקה.

כבכל בניה עם גבס יש כמה שלבים:

1.) בניית הקונסטרוקציה: מודדים את רוחב ועומק המדף העתידי. בעזרת מספרי פח חותכים ארבעה חלקים מהמסלול, שניים ארוכים ושניים קצרים. מתחילים להרכיב (לבנות) את המדף במקום המיועד. ממקמים את המסלול, מניחים עליו פלס מגנטי כדי לוודא שהוא מפולס. ביד השנייה מחזיקים מקדחה וקודחים דרך המסלול אל הקיר ובין קידוח לקידוח (במרווחים של 15 ס"מ) מסתכלים על הפלס ומתקנים את הזוית במידת הצורך. את המסלולים מחברים לקיר בעזרת ברגי דפיקה למרות שאני מכיר קבלן שמתעקש וקונה ברגים לחוד ודיבלים לחוד ומכין לעצמו ברגי דפיקה. מסלול אינו מיועד להכנס בתוך מסלול כמו ניצב מבפנים אך אפשר ששני המסלולים יפגשו בקצותיהם. מחברים אותם עם ברגי פח פח, גם מלמטה וגם מלמעלה. ממשיכים עם שני החלקים בצדדים והמסלול החיצוני ובונים בעצם צורת מלבן מהקונסטרוקציה. מוודאים פילוס של הקונסטרוקציה.

2.) חיפוי הקונסטרוקציה בגבס: מודדים שוב, מניחים את פלטת הגבס על הרצפה וחורצים את הגבס כמה פעמים לאורך המידה הנכונה בעזרת סכין חיתוך, מעמידים את הפלטה, נותנים מכה קלה והפלטה נשברת במדויק לאורך הסימון, כל מה שנותר זה לחתוך את הנייר שמצפה את הפלטה. במקרה של מדף בתוך נישה, צריך פלטה עליונה, פלטה תחתונה וסופית קדמית (פאנל). מחברים את חלקי פלטת הגבס שחתכנו לקונסטרוקציה בעזרת ברגי גבס (רצוי עם מברגה בעלת סטופר).

3.) פינות: עבור הפינות של המדף צריכים שפכטל אמריקאי וסרטי גבס, אין צורך בפינה משתנה קשיחה. חותכים מסרט הגבס חתיכות עבור כל מפגש בין פלטה לקיר וגם לחלק החיצוני, מניחים בצד. מורחים שפכטל גבס אמריקאי על החיבורים שצריכים חיפוי, המריחה צריכה לכסות את החיבור פעמיים מרוחב הסרט לשני הכיוונים. בעזרת שפכטל מחליקים ויוצרים שכבה אחידה לא עבה. התפקיד של השפכטל האמריקאי כאן הוא להדביק את הסרט ולא להוסיף גובה. מכופפים את הסרטים לזוויות של 90 מעלות ומניחים במקום החיבור, משקיעים קלות עם קצות האצבעות רק כדי ליצור מגע ראשוני. בשלב הבא מצמידים \ מחליקים את הסרט בעזרת שפכטל. הצמדת הסרט נעשית עם מעט כוח, יש להשאיר קצת חומר מתחת ולא לגרוף את הכל בכדי שהסרט ידבק. מכיוון שאיך שלא תסתכלו על זה נוסף כאן גובה של הסרט ושכבת השפכטל גבס יש לגנוב את הגובה הזה בחזרה. זו הסיבה שמרחנו את השכבה פעמיים מרוחב הסרט (כדי שיהיה מה לגנוב). משאירים לייבוש מלא. לאחר הייבוש בודקים אם צריך לעשות תיקונים (מתקנים עם אותו שפכטל גבס).

4.) ליטוש ופיניש: שפכטל גבס אמריקאי הופך לבן כשהוא יבש אז כשזה לבן לבן לבן, זה יבש ואפשר להתחיל ללטש. מורידים נטפי גבס גדולים ובעזרת נייר זכוכית מחליקים את הפסים והגבעות שיצר השפכטל. צריך לשייף את כל הפינות והחיבורים ששמנו בהם סרטים עד קבלת מראה אחיד והומוגני ומשולב עם הקיר כיחידה אחת. שואבים את כל האבק שנוצר ובודקים שוב אם יש תיקונים. במידה והכל בסדר צובעים את המדף והקירות הצמודים לו.

5.) נהנים להשתמש בתוצר ידיכם.

מדף גבס בפינת מטבחון

טיפים לבניית מדפי גבס:

עשו לעצמכם רשימה קטנה וענו על השאלות:

מה יהיה מונח על מדף הגבס ?
מה המידות של מה שיהיה מונח ?
מהו המשקל שהוא אמור לתמוך בו ?
לאיזה סביבה מיועד המדף ?

 

בהצלחה