אוכל הודי

אלו פראנטה - פיתה הודית עם פירה מתובלן

אלו פראנטה - פיתה הודית ממולאת פירה מתובלן

לפעמים חושבים על הודו כמדינה וזה נכון אולי כהגדרה עכשווית לצרכי עסקים בין מדינות, חברות במוסדות כמו האו"מ וכדומה אבל שם נגמרת ההגדרה מדינה. בתכלס מדובר על אוסף של מעל 28 איזורים שונים, חבלי ארץ המחולקים למחוזות ומדינות וערים וכפרים. כל איזור מאוכלס טיפה שונה. יש סיקים והינדים, בודהיסטים וג'ייניסטים, מוסלמים ונוצרים ועוד עשרות רבות עם אמונות ואלים שאף אחד לא ממש מכיר.

אלו מאטר - תפוחי אדמה ואפונה

אלו מאטר - תפוחי אדמה ואפונה

לוקח זמן עד שקולטים את המטבח ההודי ומבינים שאלו מאטן זה לא אלו מאטר, זה בשר וזה אפונה. מהר מאוד מבינים שאת אלו מאטן, לא ניתן למצוא בכל מקום בגלל ההינדים שלא אוכלים בשר. לדעתי, אחת המילים הראשונות שילד הודי לומד להגיד זה אלו (תפוח אדמה).

עדשים אדומות ברוטב הודי

הר של עדשים

ריח של עדשים מתבשלות ממלא את כל הבית, כמו עם כל דבר, יש כאלה שאוהבים את זה ויש כאלה שלא סובלים. אני אוהב, זה סוג של נחמה שלא קשורה להודו בהכרח. עדשים זו חיה טפשה שאין מה להסתבך איתה, כמה שעות במים לריכוך, בישול קל וזה מוכן לאכילה מיידית או בצירוף רוטב כלשהו. אני אוהב רוטב עגבניות בסגנון הודי, הטעם אינו דומה בכלל לרוטב האיטלקי כי אין אורגנו ואין בזיליקום ואין שמן זית.

צ'אנה אלו - חומוס ותפוחי אדמה

צ'אנה אלו - חומוס ותפוחי אדמה

צ'אנה אלו - גרגרי חומוס ותפוחי אדמה.

עוד מאכל קלאסי של הודו שאני זוכר לטובה, אולי בגלל שאני אוהב חומוס בכל צורה שלא תהיה, ממרח, גרגרים, בתבשילים, קלוי ומוחמץ ! הבונוס הנחמד בחומוס מעבר לתכונותיו הבריאותיות הוא תחושת השובע שהוא יוצר. לא מנפח, לא מרדים, נותן אנרגיה וגם טעים. אצל הערבים, חומוס הוא בכלל מאכל ברובו של בוקר ואצל ההודים בכל פינה מצב וזמן.

אוכל הודי - רג'מה רייס

תבלינים לתבשיל הודי, המון שום ובצל

הודו השפיעה עלי בכל כך הרבה מובנים עד כדי שאני לא בטוח שאני יכול לזהות את כל ההשפעות, כשאתה נמצא במקום שישה חודשים משהו משתנה בך אם אתה רוצה בכך או לא. אין ספק שמאז שחזרתי משם, אני אוכל הרבה יותר קטניות ועדשים וגם ארון התבלינים שלי מלא יותר ומגוון יותר.

Subscribe to RSS - אוכל הודי