חזרה לכל המדורים

אוכל הודי - רג'מה רייס

תבלינים לתבשיל הודי, המון שום ובצל

הודו השפיעה עלי בכל כך הרבה מובנים עד כדי שאני לא בטוח שאני יכול לזהות את כל ההשפעות, כשאתה נמצא במקום שישה חודשים משהו משתנה בך אם אתה רוצה בכך או לא. אין ספק שמאז שחזרתי משם, אני אוכל הרבה יותר קטניות ועדשים וגם ארון התבלינים שלי מלא יותר ומגוון יותר.

אז הלך לו הפסח ונהייתי ממש רעב, החלטתי לגוון קצת את האורז שיצא לי מכל החורים ולהחליף אותו עם חיטה במאכל ההודי המסורתי - רג'מה רייס (אורז עם שעועית ברוטב). בהודו, לכל מסעדה שלא תכנסו רק צריך להגיד רג'מה וכבר תקבלו לשולחן מנה ענקית של אורז ובצד קערה גדולה של שעועית חומה או שחורה ברוטב מדהים.

אחד ההבדלים העיקריים בין שיטות הבישול "שלנו" לשיטות ההודיות הוא נושא התבלינים, "אצלנו" שמים תבלינים באמצע או בסוף ואצל ההודים לעולם לא יתחילו תבשיל בלי ערימת תבלינים במחבת רוחשת. כל מה שאתם רואים למעלה בצלחת - זה לתבשיל אחד ! (עם כיוון השעון: צ'ילי גרוס, כורכום, פלפל אנגלי מרוסק עם מערוך, פפריקה, כמון טחון, תערובת תבלינים סודית, שתי הערמות הקטנות - אגוז מוסקט וקינמון ובסוף עוד פלפל שחור גרוס).

מתחילים עם השרייה של השעועית החומה ל 24 שעות במים תוך כדי שמחליפים אותם לפחות פעמיים או שלוש. הפעולה הזאת בסה"כ מקצרת לנו את זמן הבישול של השעועוית וכשנגיע לתכלס, הכנת האוכל תיקח בדיוק 10 דקות. מבשלים את השעועוית עד לרמה שהיא רכה אבל לא מתפוררת. מסננים ושומרים את מי הבישול בצבע חום בצד (חשוב מאוד!)

שעועית חומה

גם את החיטה אני נוהג להשרות במים אבל רק לשעה שעתיים, זה מרכך אותה קצת, מתחיל את פעולת ספיחת הנוזלים ואם גם מחליפים את המים הלבנים כמה פעמים, היא תצא כמו אורז אחד אחד. אני אוהב את החיטה בדיוק כמו פסטה, שתהיה נגיסה ולא רכה מידי וכמו בפסטה, החיטה לעולם לא תחכה לרוטב אז אני בודק אותה וכעשר דקות לפני שאני חושב להוריד אותה מהאש, אני מתחיל להרכיב את המנה.

צריך לעבוד מהר כי פותחים מבערים - מחבת על אש גדולה, שמן כלשהו, מה שיש כי מי מחזיק גי בבית...המטרה היא העברת טעמים מהתבלינים לשמן ומהשמן למה שעתיד להתבשל... כל אחד והסדר שלו מבחינת איזה תבלינים לשים קודם אבל כלל חשוב, רק צריך לשחרר את הטעמים מהתבלינים ולא לשרוף אותם, הפלפל האדום נשרף מאוד מהר והופך שחור... אחרי השמן מגיע תורו של הבצל לספוג את הטעמים, מוסיפים מידי פעם קצת ממי הבישול של השעועית כי כבר מהתחלה רוצים לתת לרוטב ידע מה הוא הולך להיות. הרוטב זה כל העניין באוכל הודי ושם החובה להשקיע. שום מוסיפים לקראת הסוף.

כשהרוטב מוכן לטעמי, אני מוסיף את השעועית עם עוד קצת מהנוזלים שלה ונותן לזה להתבשל כ 10 דקות עד שהשעועית תגיע בחזרה לטמפרטורה של הרוטב. בשלב הזה אני מועך קצת קצת את השעועית כי זה מסמיך את הרוטב.

לפתוח רמקולים, יש רעש של צסססססס, של הבצל :)

זהו ! החיטה מוכנה, הרוטב מוכן, אפשר ורצוי וכדאי ומומלץ מאוד להגיש את המנה הזאת אם יוגורט כלשהו, שמנת חמוצה או משהו שיאפשר לחיך להרגע מכל החריף הזה.

שיהיה בתאבון :)

רג'מה חיטה